x

 DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZİN DİKKATİNE !
Covid-19 korunma tedbirleri ve kargo firmalarındaki KOTALI mal alım sebebi nedeniyle 15 güne varan geçikmeler yaşanmaktadır. 
Lütfen geciklemeleri göz önünde bulundurarak sipariş veriniz. Gecikmelerden dolayı özür dileriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. 
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ..

Fidanlik

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ

08 Eylül 2020
ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Antep fıstığı toprak bakımından fazla seçici değildir. Kumlu-tınlı, kireçli, drenaj iyi ve derin topraklarda en iyi gelişmeyi gösterir. Yazları uzun, sıcak ve kurak, kışları ise nispeten soğuk yerlerde iyi yetişir. Tam dinlenme halinde -19,3 C'ye kadar dayanır. Yıllık yağış 400-500 mm olan yerlerde sulanmadan yetiştirebilir. Ancak yazın yapılacak 1-2 sulama da verimini arttırır. 

CEVİZ FİDANLARI KAÇ YILDA MEYVE VERİR?

18 Ağustos 2020
CEVİZ FİDANLARI KAÇ YILDA MEYVE VERİR?

Kurulacak ceviz ağacı bahçelerine dikecek olduğunuz çeşide göre meyve verme süresi oluşmaktadır. İyi verim alabilmek için sadece aşılı ceviz fidanı dikmek yeterli olmaz. Asıl olarak dikilecek fidanların yanlarına o fidana uygun tozlayıcı fidan ekmek gerekmektedir. 

BADEM FİDANI NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

18 Ağustos 2020
BADEM FİDANI NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

Yetiştiriciliği, bakımı kolay olan badem fidanlarını ülkemizde her rakım da kolaylıkla dikimini yapılabilmektedir. Sahil kısımlarda, yüksek rakımlı bölgeler olsun badem fidanları kolaylıkla yetişebilmektedir. Her bölgede yetişmesi konusunda dikkat etmemiz gereken bir unsur bulunmaktadır, oda bölgenize uygun olan badem fidanı çeşitlerini bahçenize dikmeniz gereklidir.

CEVİZ FİDANI NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

18 Ağustos 2020
CEVİZ FİDANI NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

Yetiştiriciliği, bakımı kolay olan ceviz fidanlarını ülkemizde her rakım da kolaylıkla dikimini yapılabilmektedir. Sahil kısımlarda, yüksek rakımlı bölgeler olsun ceviz fidanları kolaylıkla yetişebilmektedir. Her bölgede yetişmesi konusunda dikkat etmemiz gereken bir unsur bulunmaktadır, oda bölgenize uygun olan ceviz fidanı çeşitlerini bahçenize dikmeniz gereklidir.

BADEM AĞACI YETİŞTİRİLME SÜRESİ

18 Temmuz 2020
BADEM AĞACI YETİŞTİRİLME SÜRESİ

Yetiştirildiği bölgelerden yola çıkarak da söylenebileceği gibi, sıcak ve kurak yazlarla, bol yağışlı kışlara ihtiyaç duyar. Büyümeleri için 15 C ile 30 C arasında seyretmelidir. Kış aylarını yapraklarını dökmüş bir halde geçirirler. Yazla birlikte yeni yeşil filizlere ve ikinci pilini yaşayan mor dallara kavuşurlar.

BADEM AĞACI BUDAMASI

18 Temmuz 2020
BADEM AĞACI BUDAMASI

Meyve ağaçlarının çoğunlukla olduğu gibi şekillerini belirlemek için genç badem ağaçlarının ilk ya da ikinci yıllarında budama yapılmalıdır. Üretimin miktarını, kalitesini, hasat kolaylığını sağlar. Şekillerini korumak ve ağacın iç kısmını açmak için olgun badem ağaçları da budanır. Havalandırma ve güneş ışığından yararlanma sağlanır. 

BADEM BAHÇESİ KURULUMU

18 Temmuz 2020
BADEM BAHÇESİ KURULUMU

Badem çabuk gelişen bir meyve türü olduğu için sık dikimden kaçınılmalıdır. Bahçeler de kare dikim tercih edilmelidir. Meyilli arazi de ise çapraz diki yapılmalıdır. Kışları soğuk geçmeyen bölgelerde fidan dikimi Ocak ayında yapılır. Soğuk bölgeler de ise Mart ayını beklenir. Fidan çukurları 70-80 cm derinlik ve genişlikte olmalıdır. Dikilen aşılı fidanların aşı yerlerinin toprak içinde kalmamasına özen gösterilmelidir.

ZEYTİN FİDANIN YETİŞTİRİLME KOŞULLARI

02 Temmuz 2020
ZEYTİN FİDANIN YETİŞTİRİLME KOŞULLARI

Akdeniz iklim kuşağında yetişen zeytin ağacı, toprak istekleri bakımından seçici olmasa bile iklim istekleri bakımından aynı toleransı göstermez. Zeytinin yayılmasını sınırlayan en önemli iklim faktördür. Zeytin genellikle yıllık ısı ortalaması 15-20 C olan yerlerde yetişmektedir. Zeytin maksimum 40 C’ye kadar yüksek sıcaklığa iyi sulanmak koşulu ile dayanabilir.

ZEYTİN AĞAÇLARININ VERİMİ

02 Temmuz 2020
ZEYTİN AĞAÇLARININ VERİMİ

Son yıllarda hasat zamanı büyük bir tartışma konusu olmuştur. Hasat zamanı büyük ölçü de hava koşullarına, zeytin ağacının çeşidine ve yetiştirme yöntemlerine bağlıdır. Sofralık zeytin ve zeytinyağı için zeytin ağacı yetiştirilir. Genellikle sonbahar dönemindeki yüksek sıcaklıklar erken olgunlaşmaya neden olur.

ZEYTİN FİDANI

02 Temmuz 2020
ZEYTİN FİDANI

Zeytin ağacı, yüzyıldan fazla zeytin üretebilen, uzun ömürlü, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bazı nadir durumlarda, zeytin ağaçlarının 1800 yaşlarında olmalarına rağmen dal ve sürgün geliştirdikleri tespit edilmiştir. Ağaç 5-20 m yüksekliğe ulaşır. Çoğu ağaçta olduğu gibi, ağacın yüksekliği, anacın ve çeşidin sağlıklı olmasına, toprak ve iklim koşullarına en uygun tarım yöntemlerine bağlıdır.

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.