Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Antoneta Badem Fidanı

Bu kategoride Antoneta Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Antoneta Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
69.90 TL
Benzer Ürünler

Antoneta Badem Fidanı 

Antoneta badem fidanı, yüksek gelişme kuvvetine sahip bir çeşittir. Tuono x Ferragnes çeşitlerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. CebasMurcia olarak geliştirilen bu çeşit, bol dallı ve açık büyüyen bir yapıya sahiptir. İspanya orijinli olan Antoneta badem, popüler badem çeşitlerinden birisi olarak dikkat çeker.

Taş badem grubunda yer alır ve sert bir kabuğa sahiptir. İç randımanı yaklaşık %35 olan bu çeşidin meyvesinin iç ağırlığı ise ortalama 1,5 gr kadardır. Albenisi yüksek olan bir görünümü vardır ve meyvesi yuvarlaktır. Meyveleri genel olarak iridir, ancak iklim şartları ve diğer detaylara bağlı olarak meyve büyüklüğü ve iç ağırlığı farklılık gösterebilir.

Antoneta Badem Fidanı Özellikleri

Antoneta badem fidanı özellikleri genel olarak şu şekildedir:

Yüksek verimliliğe sahip olan antoneta badem çeşidi soğuğa karşı dayanımı oldukça yüksektir.

Meyvesi iri yapılıdır.

Antoneta badem çeşidi yüksek kendine verimlilik düzeyine sahiptir ve tozlayıcıya ihtiyaç duymaz .

Geç çiçeklenen bir çeşittir.

Antoneta badem çeşidi hastalıklara karşı direnci yüksektir.

Hasat zamanı iklime ve diğer unsurlara göre farklılık gösterse de, diğer badem çeşitlerine göre daha erkendir. İkiz meyve oranı %0’dır.

Bu türün en önemli özelliği, geç çiçeklenmesi ve erken hasat edilmesidir. Geç çiçeklenmesi, soğuktan etkilenme riskinin önemli ölçüde ortadan kalkmasını sağlar. Erken hasat edilmesi ise üreticilerin erken ürün almasına imkan verir.

Kendine verimli olması, tozlaşma için erkek ağaçlara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Böylece badem fidanlarının dikildiği bölgeye tozlayıcı çeşidin dikilmesine gerek olmaz.

Antoneta Badem Fidanı Dikimi

Antoneta badem fidanı, bol dallı ve açık büyüyen bir türdür. Bundan dolayı dikim mesafesi doğru olarak ayarlanmalıdır. Arazinin eğimine ve genel durumuna bağlı olarak farklı dikim mesafeleri uygulanabilir.

Dikim için ortalama 50 cm derinliğinde bir çukur kazılması gerekiyor. Ayrıca fidan gelişiminin desteklenmesi için tam olarak yanmış hayvan gübresi de dikimde kullanılabilir. Dikim sonrasında can suyu verilmeli, daha sonraki süreçte ise düzenli olarak sulama yapılmalıdır. Doğru şekilde dikilen ve bakımı yapılan Antoneta badem fidanı, birkaç yıl içerisinde meyve vermeye başlayacaktır. Hasat zamanı ise genellikle Eylül ayı içerisindedir, ancak iklim şartlarına göre farklılık gösterebilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82