Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Ferragnes Badem Fidanı

Bu kategoride Ferragnes Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Ferragnes Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%7
İndirim
79.90 TL
En geç 22 TEMMUZ 2024 Pazartesi günü kargoda
Kargo
Benzer Ürünler

Ferragnes Badem Özellikleri

Ferragnes badem fidanının ağaç gelişimi oldukça iyidir. Garnem ve Gf677 üzerine aşılı Ferragnes fidanları çok hızlı bir şekilde büyür ve erken meyveye yatar. Periyodisite olayı yoktur. Ferragnes badem fidanının çiçeklenme dönemi birçok badem çeşidine göre geçtir.

Ferragnes badem fidanı ülkemizde de en çok bahçe kurulan badem çeşitlerinin başında gelmektedir. Meyveleri iri ve gösterişlidir. İkiz meyve oranı sıfırdır. İç randımanı %38 civarındadır. Ferragnes badem fidanı Fransa ve İspanya ‘da yaygın olarak bahçelerde ana çeşit olarak kullanılmaktadır.

Ferragnes bademinin hasat zamanı 10 Eylül ile 30 Eylül arasıdır. Ferragnes badem fidanına tozlayıcı çeşit olarak genellikle Ferraduel badem çeşidi kullanılır.

Ferragnes Badem Fidanı Fiziksel Özellikleri

Fidan Yaşı: Ferragnes badem fidanları 1 ve 2 yaş aralığındadır.

Fidan Boyu: Ferragnes badem fidanlarının boyu 60 cm ile 80 cm arasındadır.

Sertifika: Ferragnes badem fidanları mavi sertifikaya sahiptir.

Anaç: Ferragnes badem fidanlarının anacı GF677 veya Garnem’dir.

Hasat Dönemi: Ferragnes badem çeşidinin hasat zamanı 10 Eylül ile 30 Eylül arasındadır.

Çiçeklenme Dönemi: Ferragnes badem ağacı birçok badem çeşidine göre geç çiçeklenir.

Ağaç Gelişimi: Ferragnes badem ağaçları çok hızlı bir şekilde büyür ve erken meyveye yatar.

Verimlilik: Ferragnes badem çeşidi diğer çeşitlere kıyasla verimi çok yüksektir.

Ağaç Yapısı: Ferragnes badem ağacı yarı açık şekilde büyür.

Kendine Verimlilik: Ferragnes badem çeşidinde tozlayıcı olarak Ferraduel badem çeşidi kullanılır.

Dikim Mesafesi: Ferragnes badem fidanları 6 metreye 4 metre, 7 metreye 4 metre aralığında dikilebilir. 5 metreye 3 metre aralığına kadar dikimi yapılabilir. Kullanılan anaca göre değişiklik gösterir.

İlk Hasat Tarihi: Ferragnes badem fidanları 3 ile 4 yaş itibari ile verime yatar.

Ferragnes Bademinin Meyve Özellikleri

Kabuk Sertliği: Ferragnes badem çeşidi yarı sert kabuk yapısına sahiptir.

İç Randımanı: Ferragnes badem çeşidinin iç randımanı %33-%38 oranları arasındadır.

İkizlik Oranı: Ferragnes badem çeşidinde ikiz meyve oranı sıfırdır.

Meyve Ağırlığı: Ferragnes badem çeşidinin meyve ağırlığı 1.3gr ile 1.4gr arasındadır.

Meyve Yapısı: Ferragnes badem çeşidinin meyveleri iri ve gösterişlidir.

Ferragnes Badem Fidanı Diğer Özellikleri

Ferragnes badem, dikiminden kısa süre sonra meyve vermesiyle bilinir. Verimi yüksek olan bir türdür ve yüksek randımanı ile dikkat çeker. İlaçlama, toplama, budama ve benzeri işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılması için taç oluşum noktasının aşağıda olması sağlanmıştır.

Tüplü olarak gönderilen ferragnes badem fidanı, yılın her dönemi dikilebilir. Yaklaşık olarak 3-4 yıl içinde meyve vermeye başlar. Ancak yüksek verimlilik için ağacın biraz daha gelişmesi gerektiği unutulmamalıdır. Genellikle Eylül ayında hasat edilir, fakat iklim koşullarına bağlı olarak hasat dönemi farklılık gösterebilir.

Güçlü ve yarı dik bir ağaçtır. Uzun ve oval şeklinde olan meyveleri, diğer türlere kıyasla daha iridir. Kalitesi yüksektir ve uzun süre depolanabilir. Hastalıklara karşı dayanımı yüksektir. Ayrıca geç dönemde çiçeklenir ve söz konusu durum da oldukça önemli bir avantajdır. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde soğuk vurması olarak ifade edilen olaydan daha az etkilenmesini sağlar.

Ferragnes Badem Fidanı Dikimi

Ferragnes badem fidanı, her mevsim dikilebilir. Ancak en uygun dönem bahar aylarıdır. Tüplü olarak gönderilen fidanlar için 50 cm derinliğinde bir çukur kazılması ve genişliğinin de yine en az 50 cm olması gerekir. Bu aşamadan sonra ise tüpün içerisindeki toprak dağılmadan fidanların toprakla buluşturulması gerekir. Bahsedilen hususun sağlanması için tüplerin birkaç gün sulanmaması ve içindeki toprağın hafiften sertleşmesi beklenebilir. Böylece toprak dağılmadan, fidanlar tüpten çıkarılır.

Dikim sırasında yanmış ahır gübresi kullanılabilir. Ancak ahır gübresinin tam olarak yanıp yanmadığı konusunda emin olunmadığı durumlarda leonardit (iki su bardağı) kullanmak daha doğru olacaktır. Dikme işlemi sırasında aşı yapılan yerin toprağın üzerinde kalması gerekir.

İlk dikim sırasında can suyu verilmesi gerekir. Daha sonraki süreçte ise iklim şartlarına bağlı olarak 10-15 günde bir defa sulanmalıdır. Fidanın kökleri toprakla tam olarak bağlantı kurana kadar sulama konusuna ekstra özen gösterilmelidir. Ferragnes badem fidanları 6x4, 7x4 aralığında dikilebilir. 5x3 aralığına kadar dikimi yapılabilir. Kullanılan anaca göre değişiklik gösterir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82