Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Pinkerton Avokado Fidanı

Bu kategoride Pinkerton Avokado Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Pinkerton Avokado Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
160.00 TL
Benzer Ürünler

Pinkerton avokado fidanı, anavatanı Orta Meksika olan bir türdür ve defnegiller familyası içerisinde yer alır. İlk kez Kaliforniya’da bulunan Pinkerton Çiftliği’nde yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Diğer avokado türlerinin birçoğundan göre daha büyük meyvelere sahiptir. Bunun yanında çekirdeği ise yine diğer türlere kıyasla nispeten küçüktür. Bahsedilen avantajlarının yanında kolay soyulabilir olması, son dönemde üreticilerin daha fazla tercih etmesine neden olmaktadır.

Pinkerton Avokado Fidanı Özellikleri

Pinkerton avokado ağacı, yarı bodur bir ağaçtır. Yarı bodur olmasına karşın yayılarak büyür ve bu özelliği ile Hasstürüne benzerlik gösterir. A tipi çiçek yapısına sahip olan bu türün çiçeklenmesi, sonbahar ile ilkbahar arasındaki dönemdedir. Çiçeklenme dönemi, meyvelerin olgunluklarını etkiler. Buna bağlı olarak hasatta ciddi anlamda olgunluk farkları ortaya çıkabilir.

Soğuğa toleranslı bir türdür ve -2 dereceye kadar olan soğuklara dayanabilir. Ancak sıcak bölgelerde daha büyük meyveler elde edilir. Normal avokadoların ağırlığı 220 gr ile 300 gr arasında değişirken, Pinkerton avokado fidanı sayesinde 235 gr ile 425 gr arasında ağırlığa sahip meyveler üretilebilir.

Pinkerton avokadonun en önemli özelliklerinden birisi de meyve eti oranının %82 olmasıdır. Bu rakam, birçok türde daha düşüktür. Bahsedilen türden olumlu özelliklerinin yanında hasat sonunda birçok çeşide göre daha yavaş olgunlaştığı da unutulmamalıdır.

Uzun armut şeklinde, lezzetli bir meyveye sahiptir. Meyve kabukları pürüzlü yapıdadır ve kolay bir şekilde soyulur. Meyve eti rengi sarıdır ve meyvesi endüstride de yoğun olarak kullanılır. Kozmetik, ilaç ve gıda sanayi gibi farklı kullanım alanlarının olması, üreticiler açısından önemli bir avantajdır.

Pinkertonavokado fidanı dikimden bir süre sonra meyve vermeye başlar. Ancak ekonomik açıdan verimliliği yakalaması için ortalama 8-10 yaşında olması gerekir. 10-12 yaşına gelen bir ağaçtan 30-35 kg avokado alınır. Adet olarak bakıldığında ise bir ağaçtan ortalama 100 adet avokado alındığı söylenebilir.

Hasat, Ocak ayı ile Nisan arasındaki dönemde yapılır. Ancak hasat açısından en uygun dönem Şubat ayıdır. İklim ve diğer unsurlara bağlı olarak Pinkerton avokado fidanı hasadı gerçekleştirilebilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82