Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Mandalina Fidanı

Bu kategoride Mandalina Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Mandalina Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
180.00 TL
Benzer Ürünler

Mandalina fidanı, turunçgiller familyasındaki soğuğa karşı en dayanıklı olan türdür. Fidanın ve meyvenin ismi, dilimize İtalyancadaki Mandarino kelimesinden geçmiştir. Ülkemizde en sevilen kış meyvelerinden biridir ve kendi içinde farklı türleri vardır. Akdeniz ve Ege sahil şeridi başta olmak üzere farklı bölgelerde yetişen bir türdür.

Tüplü olarak satışı gerçekleştirilen mandalina fidanı, uygun iklim koşullarına sahip yerlere, yılın hemen her döneminde dikilebilir. Dikimi sırasında tüpteki toprakların fidandan ayrılmaması önemlidir. Bunun için dikimden önceki birkaç gün boyunca sulama kesilir ve toprağın hafiften sertleşmesi ve köklere tamamen tutunması sağlanır. Böylece toprak dağılmadan fidan tüpten çıkarılabilir ve dikim gerçekleştirilebilir.

Mandalina Fidanı Özellikleri                

Mandalina fidanı, aşı yoluyla çoğaltılır. Anaç fidan olarak genellikle turunç tercih edilir. Turunç anacı üzerine yapılan aşılama ile lezzetli meyvelerin alınacağı fidanlar elde edilir. Söz konusu fidanlar mandalina yetiştiriciliğinde kullanılabileceği gibi evlerde dekoratif amaçlı olarak da kullanılabilir.

Ilıman iklim bölgeleri için uygun olan mandalina, özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde dışarıda yetiştirilemez. Yaprak dökmeyen ve uçucu yağ taşıyan bu fidan, soğuğa karşı son derece hassastır. Hava sıcaklığının -3 dereceden daha düşük seviyelere gelmemesi gerekir. Aksi durumda fidanın yaprakları ve gövdesi bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Ayrıca mandalina kendine verimlidir ve tozlaşyıcıya ihtiyaç duymaz. Bu durum meyve tutmasını kolaylaştıran bir unsur olarak dikkat çeker.

Diğer narenciye türleri gibi mandalina da derin, humuslu ve süzek toprakları sever. Bu tür özelliklere sahip topraklarda kökleri oldukça derinlere gider. Buna bağlı olarak da diğer ağaç türlerine göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bahsedilen durum, mandalina fidanların ağır topraklar için uygun olmadığının en önemli kanıtlarından biridir.

Mandalina fidanı dikimi konusunda en önemli hususlardan birisi toprak analizidir. Eğer sıfırdan bir mandalina bahçesi kurulacaksa, fidan belirlendikten sonra toprak analizi yapılmalı ve ilgili arazinin bahçe yapımı için uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

Meyvesinin için turuncu veya yakın tonlardaki renktedir. Adeta bir C vitamini deposudur ve sağlık açısından birçok yararı vardır. Kış aylarında düzenli olarak tüketilmesi, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82