Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Badem Fidanı Hakkında

Kökleri diğer fidan köklerine göre biraz daha hassas olan badem fidanları kış donlarına karşı dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeni Türkiye’de bir çok çeşidi ekilip yetiştirilen fidanların başında gelmektedir. Toprak bakımından fazla seçici olmayan badem ağacı hafif derin, süzek ve alüvyal topraklar için ideal bir fidandır. Badem meyveleri ise kabuk sertliklerine göre Taş Bademi, El Bademi, Set Badem ve Diş Bademi olarak 4’e ayrılmaktadır. Bademin anavatanı Orta Asya ve Batı Asya olmasına rağmen günümüzde en fazla badem üreten bölge Amerika kıtasıdır. Amerikayı sırasıyla Avrupa, Afrika, Okyanusya, İran, Fas ve Türkiye gelmektedir.

Badem Fidanı Çeşitleri

Fidanlik.com.tr olarak yetiştirdiğimiz kaliteli badem fidanı çeşitlerini aşağıda bulabilirsiniz. Her Fidan türü ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Badem Fidanları kategorimizin altında bulunan ilgili ürüne tıklayarak öğrenebilir siniz.

Laurenne Badem Fidanı

Fransa kökenli, yaprakları yarı dik ve kuvvetli Olan Laurenne Badem Fidanı için geleceğin değerli ağaçlarında biri tanımı yapılmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de soğuk hava koşullarına dayanıklı olması ve diğer badem fidanlarına göre veriminin fazla olması gösterilmektedir. Kendi kendine tozlaşma özelliğine sahiptir. Tozlama için başka bir çeşide ihtiyaç duymaz.

Ferragnes Badem Fidanı

Yetiştirmesi en kolay badem türlerinden biri olarak bilinen Ferragnes Badem Fidanı da Fransız kökenlidir. Ağaçları kuvvetli ve yarı dik bir şekilde gelişir. Tozlayıcıları Texsas ve Ferraduel’dir.

Ferragnes cinsi bademler diğer badem türlerine göre dayanıklı olması sebebiyle depolanabilirliği kolay; pazar değeri yüksek bir meyvedir. Aynı zamanda meyvesi; badem unu, badem yağı, badem sütü, badem şurubu ve badem çerezi olarak da birçok alanda kullanılmaktadır.

Marinada Badem Fidanı

Şekil vermesi kolay ve çok yüksek verimli bir tür olan Marinada Badem Fidanı sık dikime uygun ve kendine verimli bir badem fidanı çeşididir. Geç çeşitlenen bir fidan olmakla birlikte dikildikten tahmini olarak 3 yıl sonra çiçeklenerek meyve vermeye başlamaktadır.

Marta Badem Fidanı

Kuvvetli ve yüksek verimlilik gösteren Marta badem fidanı Türkiye’de ilgi gören bir fidan çeşididir. Bademinin meyveleri oldukça serttir. Kendine verimli olan marta bademin iç randımanı oldukça iyidir. Badem meyvesine bakıldığında fidanın taş bademi grubunda yer aldığı görülür. Badem fidanı erken yaşta meyve vermeye başlar. Bu sayede diğer fidan çeşitlerine göre oldukça avantajlıdır.

Antoneta Badem Fidanı

Antoneta Badem Fidanı (Cebas Murcia) İspanya'da Ferragnes ve Tuono çeşitlerinin çaprazlaması ile üretilen kendine verimli badem çeşitlerinden birisidir.

Nonpariel Badem Fidanı

ABD orjinali olan Nonpareil bademin ağaçları orta kuvvetli gelişir. Yayvan ve dağınık bir taç yapısına sahiptir ve orta iri bölgesi vardır. Nonpareil fidanlar Texas badem çeşidi ile tozlandırılır.

Penta Badem Fidanı

Diğer badem fidanlarına göre bazı avantajları nedeniyle Türkiye'de yeni yaygınlaşan Penta Badem Fidanı en geç çiçeklenen badem çeşitidir. Penta bademinde tozlayıcıya ihtiyaç yoktur.

Bertina Badem Fidanı

Orijinal bir İspanyol bademi olan Bertina Badem Fidanının ağaç gelişimi oldukça iyi olup çok hızlıdır ve kendine verimli bir fidandır.

Guara Badem Fidanı

İspanya'da geliştirilen Guara Badem Fidanı, aynı zamanda İspanya'da en çok dikimi yapılan çeşitler başında gelir ve Türkiye’de de çokça tercih edilir. Sert meyvesi nedeniyle Taş Bademi grubunda yer alır. Tuono badem çeşidi ile benzerlik göstermektedir. Fidan geç çiçek açmaya başlar.

Tarraco Badem Fidanı

Tarraco badem fidanı orta güçlükte bir fidandır. Yarı dik büyüyen badem fidanı yarı bodur olarak da adlandırılır. Fidanı budamak ve fidana şekil vermek oldukça kolaydır. Sık dikilmek için en uygun badem çeşitlerinden biridir. Kolaylıkla yetiştirilebilir olan badem fidanı 1991 yılında İspanya’da geliştirilmiştir. İspanya ve Türkiye’de çokça dikilmektedir.

Ferraduel Badem Fidanı

Ferraduel badem fidanı Fransız menşeili bir badem türüdür. Ağaç gelişimi kuvvetli yarı dik ve çok verimlidir. Tozlayacıları Ferragnes ve Texas’tır.

Teksas Badem Fidanı

Teksas badem fidanı Kaliforniya’da en yaygın ikinci badem fidanı çeşididir. Fidan geç çiçeklenir. Çiçeklenme döneminde ağacın hepsi aynı anda çiçeklenmez. Bu sayede çiçekler ve meyveler zarar görmez. En verimli çeşitlerden biri olan Teksas bademi, soğuk havalardan en az derecede etkilenir.

Constanti Badem Fidanı

Constanti Badem Fidanı üretken ve hızlı verime giren bir çeşittir. Constanti Badem Fidanı sert kabuklu ve kendine verimli çeşitlerdendir. Ferragnes ile Ferraduel bademlerinin açık tozlaşması sonucunda elde edilmiştir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82