Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Koroneiki Zeytin Fidanı

Bu kategoride Koroneiki Zeytin Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Koroneiki Zeytin Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
69.90 TL
Benzer Ürünler

Koroneiki Zeytin Fidanı

Koroneiki Zeytin Fidanı sulu arazilerde yüksek performans ile yetiştiriciliği yapılan bir zeytin türüdür. Arbequina zeytin çeşidine kıyasla meyvelerinin ucu daha sivri yapılıdır.

 Koroneiki (Bodur) Zeytin ağacı hasadından dört kilo zeytinden bir kilo yağ elde edilmektedir.

Yağlık olarak üretilen Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı, diğer çeşitlerden erken meyve verir. Zeytin çeşidinin yağ kalitesi oldukça yüksektir.

 Aynı zamanda %20 oranında yağ ile oldukça yüksek bir yağ verimine sahip olan Koroneiki (Bodur) Zeytin çeşidi, kurak bölgelere de uyum sağlayabilen bir ağaçtır.

Koroneiki Zeytin Fidanı Genel Özellikleri

Koroneiki Zeytin Fidanı Yunanistan orijinali bir çeşittir. Ülkemizde ayrıca Koroni, Kritikia, Ladolia ve Psylolia isimleri ile de bilinir. Yunanistan’da zeytin yetiştirme alanlarının %50-60'ını oluşturmaktadır.

Koroneiki zeytin çeşidi bodur yapılı bir ağaç olduğu için sık dikim yapılacak arazilerde sık sık kullanılır. Be özelliğinden dolayı birçok ülkede sıklıkla tercih edilen bir çeşittir.

Koroneiki zeytin çeşidinin verimi çok yüksektir, yağ içeriği ortalma %20 oranındadır ve kaliteli yağ elde edilmektedir. Ağaçlar çok dengeli gelişmektedir ve 2-3 yılda verime yatmaya başlamaktadır.

Koroneiki zeytin çeşidinin yaprak özellikleri kısa ve dar yapılıdır. Meyveleri oval, arbeguina zeytine kıyasla ucu hafif sivri yapıdadır ve daha erken olgunlaşır. Koroneiki zeytin çeşidi dal kanserine ve verticillium’a karşı hassas zeytin halkalı lekesine ve kuraklığa dirençlidir. Soğuk havalara karşı direnci diğer çeşitlerden daha düşüktür.

Koroneiki Zeytin Ağacı Verimi

Koroneiki (Bodur) Zeytin ağacı ortalama 5 yılda yaklaşık olarak 1,5-2 ton dekara zeytin vermektedir.

Kroneiki (Bodur) Zeytin ağacı yağ kalitesi ve yağ oranı bakımından oldukça isim yapmış bir çeşittir.

Koroneiki (Bodur) Zeytin ağacı %20 civarındaki yağ oranı ile oldukça yüksek bir yağ verimine sahip bir çeşittir. Ilıman iklim hakim bölgelerde zeytin üreticileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir çeşittir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82