Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Aronia (Aronya) Fidanı

Aronya fidanı, Kuzey Amerika kökenli bir bitkidir. İlk ekimden sadece 2-3 yıl sonra meyvelerini vermeye başlar.
%21
İndirim
149.99 TL
En geç 22 TEMMUZ 2024 Pazartesi günü kargoda
Kargo
Benzer Ürünler

Aronia (Aronya) Fidanı

Aronia (aronya) fidanı, Kuzey Amerika kıtasında doğal olarak yetişen özel bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca yerliler tarafından ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanında kurutulan meyvesi yemeklere eklenmiş, kurutulanyapraklarındançay yapılmış ve tüketilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanındaki etkileri fark edilmiş ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Birçok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde ise yakın zamanda bu bitkinin yetiştiriciliğine dair çalışmalar başlamıştır.

Aronya bitkisinin yetiştiriciliği ülkemizde bir süre önce başlamıştır. Yüzyıllar öncesine dayanan geçmişi olan bu bitkinin meyveleri, Türkiye’de ilk defa 2015 yılında üretilmiştir.

Aronia (Aronya) Fidanı Özellikleri

Aronya fidanı, Kuzey Amerika kökenli bir bitkidir. İlk ekimden sadece 2-3 yıl sonra meyvelerini vermeye başlar. Siyah renkli meyvelerini erken almak, iyi bir bakım ile mümkündür. Doğru fidan ve kaliteli bakım, meyve alma süresinin kısalmasını sağlayabilir.

Aronya bitkisinin meyvesi, antioksidan bakımından sonra derece zengindir. Boyut bakımından değerlendirildiğinde, en fazla antioksidan içeren meyveler arasında yer aldığı görülür. Bunun yanında zengin bir mineral ve vitamin kaynağı olduğunun da altının çizilmesi gerekiyor. D vitamini ile B12 vitamini dışındaki bütün vitaminleri içermektedir. Sahip olduğu bu özellik nedeniyle süper meyve nitelemesi yapılmaktadır. Sağlık açısından önemli yararları olan aronia fidanışu özelliklere sahiptir:

Soğuğa karşı son derece dayanıklıdır(-25 dereceye kadar dayanabilir).

Nemli ve güneşli bölgeleri sever.

Yüksek kireçli toprakları sevmezler ve bu tür yerlerde gelişim göstermezler veya yavaş gelişirler.

Çalı formunda bir bitkidir.

Sonbaharda yaprakları kırmızıya döner.

Yapraklarının güzelliği nedeniyle süs amacıyla da kullanılır.

İlkbaharda çiçek açan bitkinin meyveleri, Ağustos ayında olgunlaşır.

Güller familyasına ait olan aronya bitkisinin özellikleri genel olarak bu şekildedir. Söz konusu bitki aynı zamanda Black Chokeberry ve AroniaBerry isimleriyle de bilinmektedir.

Aronia (Aronya) Fidanı Nedir

Aronya bitkisi ülkemizde de dikilen bir bitki çeşittir. Çalı formundaki bu bitki türünün en genç haline aronya fidanı denmektedir. Fidanlar toprağa dikildikten sonra hızlıca uyum sağlayarak gelişimini daha sağlıklı tamamlar. Aronya bitkisi soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir çeşittir. Fidan, soğuk hava koşullarından kolay etkilenmez ve bu sayede soğuk iklimlerde de kolaylıkla yetişmektedir. Aronia (aronya) fidanı gelişimini tamamladıktan 2 yıl sonra meyve vermeye başlar. Fidandan elde edilen meyveler küçüktür ve salkımlar halindedir. Meyveler genellikle siyah olmakla beraber bazen kırmızı renkte de olabilirler. Aronya meyveleri lezzetlidir. Aronya fidanını bahçeye dikebileceğiniz gibi saksıda da kolaylıkla bakılabilir. Fidan dikildikten sonra gelişimini tamamlar ve yaklaşık 3 yılın sonunda yüksek verimle meyve vermeye başlar. Fidan 2 yaşındayken verimli olmasa da meyveler çıkar ancak 3 yaşını dolduran fidanlar daha verimli meyve vermeye başlar.

 

Aronia (Aronya) Fidanı Nasıl Yetiştirilir

Aronia (aronya) fidanı bakımı kolay bir fidandır. Hava koşullarından kolay etkilenmeyen fidan oldukça dirençlidir, sert iklim koşullarında -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Donmaya, fırtınaya, sert rüzgara ve yağmura karşı kendini koruyabilen bir türdür. Ülkemizde sıklıkla Karadeniz bölgesinde yetiştirilen fidan aynı zamanda diğer bölgelere de kolaylıkla adapte olabilir. Fidan yetiştiriciliği kolaylıkla hem saksıda hem de bahçede yapılabilir. Öncelikle fidan için dikim yeri belirlenmesi gerekir. Toprağın verimli olması ve çok su tutmuyor olması gerekir. Kaç adet fidan dikilecekse Fidanlık web sitemiz üzerinden fidan siparişi verilmelidir.

 

Fidanlar kısa sürede hasarsız bir şekilde adrese teslim edilir. Dikimden önce toprağın hava alması sağlanır. Aynı zamanda kuru toprağa fidan dikmek yerine nemli toprağa fidan dikmek daha doğru olacağından toprak nemlendirilmelidir. Nemli ve karıştırılmış toprağa fidanlar için çukurlar açılmalıdır. Çukurların çapı 30 cm, derinliği ise 20 cm olmalıdır. Fidanlar çalı formunda olduğu gibi 1 buçuk-2 metreye kadar uzar. Enine de uzayan fidanların arasında yaklaşık 1 metre mesafe olması önerilmektedir. Çukurlar hazırlandıktan sonra açılan çukurlara fidanlar dikilir. Fidanlar dikildikten sonra can suyu mutlaka verilmelidir.

 Web sitemiz üzerinde uygun fiyata kaliteli, güvenilir ve sağlıklı fidan almak mümkündür.

Aronia (Aronya) Fidanı Dikimi

Aronia (Aronya) fidanı dikimi için en uygun mevsim bahar aylarıdır. Ancak gerekli şartların sağlanması durumunda diğer mevsimlerde de dikilebilir. Özellikle tüplü fidanlar veya saksıda olanlar sayesinde zaman sınırlaması olmaksızın söz konusu bitki dikilebilir. Dikim sırasında dikim mesafesi 0,6x4 m şeklinde ayarlamalıdır. Arazinin yapısına bağlı olarak dikim mesafesi farklı şekilde de uygulanabilir.

Dikim sonrasında düzenli aralıklarla sulanması, gelişim sürecinin desteklenmesini sağlar. Dikim için iyi drene olmuş, hafif killi topraklar tercih edilmelidir. Geçirgenliği olmayan ve sıkı topraklar tercih edilmemelidir. Ayrıca aronya fidanıdikimi sırasında gübre kullanılarak, bitkinin gelişim süreci desteklenebilir ve erken meyve tutmasına katkı verilebilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82