Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Bertina Badem Fidanı

Bu kategoride Bertina Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Bertina Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
69.90 TL
Benzer Ürünler

Bertina Badem Fidanı 

Bertina badem fidanı, İspanya orijinli bir türdür. Ağaç gelişimi çok iyi olan bu türün verimliliği de oldukça yüksektir. Geç çiçeklenme özelliğine sahiptir ve meyveleri oldukça iridir. İç badem oranının yüksek olması, meyvelerin albenisinin bulunması ve benzeri olumlu özellikleri, pazarlanmasını kolay hale getirir.

Bertina Badem Fidanı Özellikleri

Bertina badem fidanı özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

bertina badem çeşidi kuvvetli gelişim özelliğine sahiptir ve yayvan gelişim gösteren bir ağaçtır.

Çok hızlı bir şekilde büyür ve gelişir.

Bertina badem çeşidi meyveleri uzun ve ovaldir.

Tozlayıcıya ihtiyaç dymayan bertina badem çeşidi kendine verimlidir.

Hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Taş bademi grubunda yer alır. Klasik çeşitlerden daha geç çiçeklenen bir çeşittir.

Güneye bakan ve hafif eğimli olan arazileri sever. Çakıllı ve kireçli arazilere dikilebilir.

Bertina badem çeşidi yanlış budamaya karşı çok hassastır ve sene aşırma(peridiyosite) vardır.

Meyveleri iri olan bu tür, geç çiçeklendiğinden dolayı don olaylarından fazla etkilenmez. Sahip olduğu özellikler, ihracat için uygun bir çeşit olmasını sağlar.

Bertina Badem Fidanı Dikimi

Bertina badem fidanı dikimi, bahar aylarında yapılmalıdır. Kışları çok sert geçmeyen bölgelerde dikim için sonbahar aylarının tercih edilmesi doğru olacaktır. Kışı sert geçen bölgelerde ise dikim ilkbahar aylarında da yapılabilir.

Birden fazla dikim yapılacak olan arazinin öncelikle Bertina badem için hazırlanması, sonraki süreçlerde alınacak verim açısından önemlidir. Öncelikle arazinin sürülmesi, daha sonra da mümkünse dekar başına 4 ton yanmış hayvan gübresi eklenmelidir. Sürme işlemine devam edilerek yanmış hayvan gübresinin toprakla tamamen karışması sağlanmalıdır. Bu noktada tercih edilecek gübrenin tamamen yanmış olması önemlidir. Aksi durumda farklı sorunlar yaşanacaktır.

Bertina badem fidanı için ortalama 60 cm derinliğinde çukurların açılması yeterli olacaktır. Ayrıca dikim için 6x6 m veya 6x7 m dikim mesafesi uygulanmalıdır. Ağacın yayvan olması, dikim mesafesini önemli hale getirmektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82