Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
1 Dönüme Kaç Adet Ceviz Ağacı Dikilir?

1 Dönüme Kaç Adet Ceviz Ağacı Dikilir?

Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak yetiştiricilerin en merak ettiği konulardan bir tanesi de bir dönüme kaç ceviz fidanı dikilir sorusudur. Ceviz fidanları için tavsiye edilen en uygun dikim mesafesi, 7 metreye 5 metre mesafedir.7 metreye 5 metre mesafe kullanıldığında dönüme ortalama 28 adet ceviz fidanı dikilir. 1 dekara kaç adet ceviz ağacı dikilir diye sorulacak olursa 1 dekar ve 1 dönüm aynı birim olduğu için yine 28 adet fidan dikilir.

Dikim mesafesi belirlenen ceviz fidanlarını dikime başlamadan önce toprak hazırlığı yapmak gerekir. Fidanların yerleri işaretlenir, işaret konulan yerlere istenilen herhangi bir alet ile yaklaşık 60 cm derinliğinde ve 50-60 cm genişliğinde çukurlar açılır, açılan çukurlara toprak isteğe göre gübreleme yapılabilir. Ceviz fidanı çukura yerleştirilmeden önce, dikilecek olan fidanın kırılmış ve ezilmiş kılcal kökleri varsa temizlenmesi gerekir. Ceviz fidan dikkatle açılan çukura yerleştirilir ve üzeri toprakla kapatılır. Fidan dikilirken en önemli nokta aşı noktasının toprağın üzerinde kalmasıdır ve fidanın mümkün olduğunca dik bir şekilde dikilmesi gerekmektedir. Ceviz fidanı dikim işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka fidanlara can suyu verilmelidir.

Ceviz fidanı dikim işleminden sonra bir diğer önemli nokta ise dikim budaması yapmaktır. Ceviz fidanı yeni yerine yerleşirken ve yerine alışana kadar güç kazanabilmesi için yapılır. Dikim budaması uygulaması için fidanın topraktan yukarı 40-50 cm üstü ölçülür ve fidan bu noktadan çapraz bir şekilde kesilir. Kesilen yerden hastalı kapmaması adına o noktaya aşı macunu uygulanır.

Chandler ceviz fidanı hakkında sık sorulan diğer sorular:

Chandler ceviz hangi rakımda yetişir?

Chandler ceviz çeşidi ortalama 1200 metre rakım ve altındaki rakımlarda yetiştirilmesi uygun bir çeşittir.  Daha yüksek rakımlı bölgeler için Fernor ceviz çeşidi önerilir.

Chandler ceviz ömrü ne kadardır?

Ceviz ağaçlarının ömrü iyi bir bakımla 150-400 yıl arasında olmaktadır. Her ne kadar 400 yıla kadar yaşasa da ekonomik ömrü 60-70 yıl civarındadır.

Chandler ceviz fidanı fiyatları ne kadar?

Chandler ceviz fidanı fiyatları açık köklü ve tüplü olarak değişiklik göstermektedir. Bu iki özellik içinde ayrıca boyuna göre de ayrılmaktadır. Büyük boy ceviz fidanları küçük boy ceviz fidanlarına göre daha pahalıdır. Fakat küçük boy ceviz fidanlar kötüdür anlamına gelmez, kök yapısı sağlam olan küçük boy ceviz fidanları da hızla gelişerek büyük boy ceviz fidanlarını yakalar.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82