x

 DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZİN DİKKATİNE !
Covid-19 korunma tedbirleri ve kargo firmalarındaki KOTALI mal alım sebebi nedeniyle 15 güne varan geçikmeler yaşanmaktadır. 
Lütfen geciklemeleri göz önünde bulundurarak sipariş veriniz. Gecikmelerden dolayı özür dileriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. 
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ..

BADEM AĞACI BUDAMASI

18 Temmuz 2020
BADEM AĞACI BUDAMASI

Meyve ağaçlarının çoğunlukla olduğu gibi şekillerini belirlemek için genç badem ağaçlarının ilk ya da ikinci yıllarında budama yapılmalıdır. Üretimin miktarını, kalitesini, hasat kolaylığını sağlar. Şekillerini korumak ve ağacın iç kısmını açmak için olgun badem ağaçları da budanır. Havalandırma ve güneş ışığından yararlanma sağlanır. Kırılmış zayıf, hastalıklı dalları çıkarmak için olgun badem ağaçlarını budamak ve eski dalları çıkarmak için yapılır. Budama sıklığı yılda bir ile iki yılda bir değişmektedir.  Badem ağacı genellikle diğer ağaçlardan çok daha kısa bir süre de meyve vermeye başlar. Badem ağacı yaklaşık 3-4 yıl verimli bir ömre sahip olan sürgünleri meyve verir. Budama verimli sürgünleri yenileme ve üretken olmayanların yerine yeni verimli dalların oluşumunu sağlamaktadır. Temel kural yeni bir sürgünün büyümesi için her yıl ağacın %20’sinin budanması gerekir. 35-52 cm’lik ve 1 yıllık olan sürgünlerin sürekli gelişimini sağlamak bu sürgünler normal de önümüzdeki 4 yıl boyunca badem üreteceklerdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.