Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
Badem Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir

Badem Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir

Badem ağaçları yetiştiğinde iklim isteğinden yola çıkarak, sıcak ve kura yazlara ve bol yağışlı kışlara ihtiyaç duymaktadır. Badem ağacının büyümesi için ideal ısı ortalama 15-30 derece aralığındadır. Kış aylarını yapraklarını dökmüş şekilde geçirirler ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte yeni yeşil filizlere ve yeni mor dallara kavuşurlar. Badem ağaçları baharda pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Çiçek açtıktan yaklaşık birkaç hafta sonra meyveye dönmeye başlar, dikilen çeşide göre de yaklaşık olarak 5-6 ay sonra hasat edilir.

 Yeni dikilen aşılı badem fidanları, dikiminden üç yıl sonra meyve vermeye başlar. Ürün verimi yaşı ilerledikçe artmaktadır. Bademde dekara iç verim dikilen çeşide göre değişmekle birlikte, tam verim çağında ortalama 180 ile 250 kilo oranındadır. Susuz yetiştirilen badem bahçelerinde bu sayı 60-100 kiloya kadar düşmektedir.

Uzun ömürlü ağaçlar arasında yer alan badem ağaçlarının ekonomik ömrü ortalama 50 yaşına kadar devam eder. Bu açıdan üreticiyi memnun eden bir türdür.

Sık Dikim Badem Yetiştiriciliği

Badem insan beslenmesinde oldukça önemli bir besin olarak diyetisyenlerin ve doktorların son yıllarda sıklıkla önerdiği bir besindir böylece badem yetiştiriciliği ilerlemeye devam etmektedir. Her yıl ilerleyen ve gelişen badem yetiştiriciliği, elma armut ve kiraz yetiştiriciliğindeki gibi klon anaçlar kullanılarak sık dikim bahçe tesisleri artmaya devam etmektedir.

Sık dikim için uygun, erken yaşta meyve verebilen, sert kabuklu ve sert çekirdeklilere uygun tam bodur Rootback klon anaç çeşitleri elde edilmiştir. Bu anaçlar ile 4 metreye 1,5 metre, 4 metreye 1,25 metre ve 4 metreye 1 metre mesafeler arasında dikim yapılabilmektedir.  Bu anaçlar kullanılarak kurulan bahçelerden 3 yaşından itibaren meyve alınmaya başlanır. Bu bahçelerin en önemli avantajları makine ile budanmakta ve hasat yapılabiliyor olmasıdır. Rootback anaçlarla, 4 metreye 1 metre mesafe ile kurulan bir bahçeden ilk yıllarında dekardan ortalama 40-50 kg iç badem alınabilir, 5-6 yaşından sonra tam verime ulaşan ağaçlardan ise dekardan ortalama 250-300 kg iç badem alınabilmektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82