Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
CEVİZ BAHÇESİ KURMA

CEVİZ BAHÇESİ KURMA

Uzun yıllar yaşayan aşı ile çoğaltılması oldukça zor olan cevizde, bahçe kurmadan önce bölgenin ekolojik özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Ceviz bitkisi kışları çok düşük sıcaklığın olduğu bölgeler de, yazları ise çok aşırı sıcak olan yerlerde yetiştirilmemelidir. Cevizler güçlü kök yapısına sahip oldukları için toprak derinliğinin en az 1,5 – 2 m olması gerekmektedir. Geçirimsiz katmanların olmaması gerekir. Yetiştiriciliği yapılacak bölgeler de toprakların fazla alkalilik ve tuzluluk oranı bulunmamalıdır.

 

Ceviz bahçesi kurarken mutlaka erkek ve dişi çiçekleri aynı zaman da olgunlaşan çeşitlerden yada erkek ve dişi çiçeklerinin olgunlaşması aynı döneme gelen birden fazla çeşit ile karışık bir dikim tercih edilmelidir. Etrafı açık, bitki örtüsü bulunmayan ( İç Anadolu ve Trakya) bölgeleri gibi yerlerde aşılı ceviz fidanı tercihi yapılmalıdır. Taban arazilerde ki kuru yada sulu dereler çok kıvrıntılı ve önlerin de hava akımını önleyen engeller varsa, bu gibi yerlerde kurulacak bahçeler tabandan yamaçlara doğru dikimini yapılmalıdır.

 

Bahçe kurma ne kadar önemli ise çeşit seçme de bir o kadar önemlidir. Bahçe kurumunda her şeyi tam olarak yapılmış olabilir, ama yanlış bir çeşit seçimi hem zaman hem de para kaybına neden olur. Bu nedenle fidan seçimi yaparken dikim yapılacak olan bölgeye uygun çeşidin seçildiğinden emin olmak ve fidanın sertifikalı olmasına dikkat etmek gerekir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82