Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
Makako Badem Özellikleri ve Yetiştiriciliği

Makako Badem Özellikleri ve Yetiştiriciliği

Ülkemizde ve Dünya’da badem yetiştiriciliğinin soğuk bölgelere doğru yayılması, geç donun zararlarını mümkün olduğunca azaltmak için ekstra geç çiçeklenen çeşitler gerektirir. Makako badem fidanı tek çeşit badem bahçesi kurmaya elverişli ve olumsuz hava şartlarında bile meyve tutumunun yüksek olmasını sağlayan en önemli özelliği kendine verimli bir çeşit olmasıdır. Makako badem çeşidi, Penta badem çeşidi gibi Ferragnesten 15-20 gün sonra çiçeklenmekte ve en geç çiçeklenen çeşitlerden biridir. Bu özellikler sayesinde Makako badem fidanı satışı ülkemizde artış göstermektedir. Ülkemizde çeşidi diken yetiştiriciler tarafından Makako badem yorumları olumlu olarak değerlendirilmektedir. Makako badem fidanı fiyatları ortalama olarak diğer klon badem çeşitleriyle aynı seviyededir.

Makako Badem Özellikleri

Makako badem fidanı hasat dönemi 2-14 Eylül arasında olmakla birlikte çiçeklenme dönemi 25 Mart ve 10 Nisan arasındadır. Makako badem çeşidi meyve özelliği bakımından bakıldığında sert kabuklu, %35-38 iç randımana sahip, ikiz meyve yapmayan ve 1,3 gram meyve ağırlığına sahip bir çeşittir. Ancak meyve bahçelerindeki verimlilik ve meyve kalitesi çeşidin bölgeye uyumuna arazinin yapısına, sulama, gübreleme, budama, iklim özelliklerine ve ağaç yaşına göre farklılıklar göstereceği unutulmamalıdır.

Makako Badem Kaç Kilo Verir

Makako badem verimi çok yüksek bir çeşittir.  Verime geçmiş yarı bodur Makako badem fidanı arazide dekara ortalama 250-300 kg iç meyve vermektedir.

Makako Badem Dikim Aralığı

Sulama imkanının az olduğu yerlerde dahi dikilebilen bir çeşittir. Makako badem fidanı dikim aralığı genel olarak 6 metreye 4 metre mesafe uygun olacaktır. Ancak dikim aralığı kullanılan anaca göre farklılık göstermektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82