Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Muz Fidanı

Bu kategoride Muz Fidanı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilir Muz Fidanı fiyatlarını görebilir ve online sipariş verebilirsiniz.
35.50 TL
Benzer Ürünler

Muz fidanı, tropikal bölgelerde yetişen bir meyvedir. Hindistan, Ekvator, Kosta Rika, Kolombiya, Tanzanya ve Kenya gibi ülkelerde yoğun olarak yetişir. Ülkemizde ise mikroklima iklime sahip olan Anamur ve Alanya gibi ilçelerde yetişir.

Muz için gerekli iklim şartlarına sahip bölgelerin ülkemizde az olması, yetiştiriciliğinin genellikle seralarda yapılmasına neden olmaktadır. Anamur ve Alanya’da açık alanda da yetiştirilmesine karşın, genel olarak yetiştiricilik için seralar tercih edilir.

İlk defa 18.yüzyılda ülkemize süs bitkisi olarak getirilmiş, sonrasında ise meyve verdiği anlaşılmıştır. Bunun ardından ise ilk defa ticari amaçla üretilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla ülkemizdeki geçmişi çok gerilere gitmeyen bir meyvedir.

Muz Fidanı Özellikleri

Muz fidanı, diğer meyve ağaçlarından daha farklı özelliklere sahiptir. Dikimi yapılan fidan, sadece 1 yıl sonra meyve verir. Ancak meyve veren ana bitki ölür. Eğer fidandan tekrar meyve alınmak isteniyorsa, meyve hasadından sonra ana bitkinin kesilmesi gerekir. Bu işlemden sonra kök bölgesinden ağaç yeniden filizlenir. Büyüyen filizden yeniden meyve alınabilir.

Muz, suyu seven bir bitkidir ve bu yüzden düzenli olarak sulanmalıdır. Yarı gölgeli ve direkt güneş ışığına maruz kalmadığı yerlerde yetiştirilmelidir. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalması durumunda yapraklarında zedelenmeler meydana gelecektir. Doğru bir bakım ile fidanın boyu 2,5 metreye kadar ulaşabilir.

Muz fidanları, meyve üreticiliği amaçlı olarak kullanılabildiği gibi hobi amaçlı olarak da kullanılabilir. Salonların bir köşesine yerleştirilen bu fidanlar, dekoratif açıdan salonlara veya bulundukları ortamlara bir zenginlik katar. Fidanın büyüklüğüne bağlı olarak 10 litre veya daha büyük bir saksıda rahatlıkla yetiştirilebilir.

Muz Fidanı Dikimi

Muz fidanları, tüplü olarak gönderildiğinden dikimleri son derece kolayıdır. Dikim yaparken tüpün büyüklüğüne uygun bir çukur kazılması gerekir. Ancak çukurun tüpten büyük olması, fidanın köklerinin toprakla buluşması adına önemlidir. Ayrıca muz fidanı dikimi sırasında, aşı noktasının topraktan 2-3 cm yukarıda kalması gerektiği unutulmamalıdır.

Dikim esnasında tam olarak yanmış ahır gübresi yeterli miktarda kullanabilir. Ahır gübresinin tam olarak yanmış olması çok önemlidir. Ayrıca aşırı bir kullanım, fidanın köklerine zarar verebilir. O yüzden yeterli miktarda gübre kullanılmalıdır. Dikim sırasında can suyu verilmeli, sonraki süreçlerde ise 15 günde bir sulama yapılmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82