Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
Vairo Badem Fidanı Yetiştiriciliği ve Özellikleri

Vairo Badem Fidanı Yetiştiriciliği ve Özellikleri

Ülkemizde yeni yeni ismi duyulmaya başlayan bu çeşit İrta araştırma enstitüsü tarafından yapılan ıslah çalışmaları sonucu elde edilen bir çeşittir. Vairo badem çeşidinin ağaç gelişimi hızlıdır ve yayvan özellik gösterir. Kendine verimli olan vairo badem çok yüksek verimlidir. İspanya’da son zamanlarda kurulan bahçelerin çoğu bu çeşitle kurulmaktadır. Vairo badem çeşidinin popüler olmasının en önemli faktörlerinden biri fungal hastalıklara karşı çok dayanıklı olmasıdır. Vairo badem fidanının ikiz meyve oranı sıfırdır ve iç meyve ağırlığı ortalama 1,2 gramdır. Taş badem grubunda yer alan çeşitte kuşla mücadele sorunu yoktur. Bu özellikler sayesinde Vairo badem fidanı satışı ülkemizde artış göstermektedir. Ülkemizde çeşidi diken yetiştiriciler tarafından Vairo badem yorumları olumlu olarak değerlendirilmektedir. Vairo badem fidanı fiyatları ortalama olarak diğer klon badem çeşitleriyle aynı seviyededir.

Vairo Badem Çeşidi Özellikleri

Vairo badem fidanı hasat dönemi 15-30 Ağustos arasında olmakla birlikte çiçeklenme dönemi 25 Mart ile 3 Nisan arasındadır. Vairo badem çeşidi meyve özelliği bakımından bakıldığında sert kabuklu, %29-32 iç randımana sahip, ikiz meyve yapmayan ve 1,2 gram meyve ağırlığına sahip bir çeşittir. Ancak meyve bahçelerindeki verimlilik ve meyve kalitesi çeşidin bölgeye uyumuna arazinin yapısına, sulama, gübreleme, budama, ekolojik özelliklere ve ağaç yaşına göre farklılıklar göstereceği unutulmamalıdır.

Vairo Badem Kaç Rakımda Yetişir

Vairo badem ağacı 400 metre rakım ve 1500 metre rakım arasında yetişebilen bir badem çeşididir. Kireçli ve çakıllı arazilere dikimi uygundur. Vairo badem fidanı için en ideal alanlar güneye bakan hafif meyilli ve sus tutmayan arazilerdir.

Vairo badem fidanı kaç kilo verir

 Vairo badem fidanı çok yüksek verimli bir çeşittir.  Verime geçmiş yarı bodur Vairo badem fidanı arazide dekara ortalama 250 - 300 kg iç meyve vermektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82