DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZİN DİKKATİNE !
Covid-19 korunma tedbirleri ve kargo firmalarındaki KOTALI mal alım sebebi nedeniyle 15 güne varan geçikmeler yaşanmaktadır. 
Lütfen geciklemeleri göz önünde bulundurarak sipariş veriniz. Gecikmelerden dolayı özür dileriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. 
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ..

ZEYTİN AĞAÇLARININ VERİMİ

02 Temmuz 2020
ZEYTİN AĞAÇLARININ VERİMİ

Son yıllarda hasat zamanı büyük bir tartışma konusu olmuştur. Hasat zamanı büyük ölçü de hava koşullarına, zeytin ağacının çeşidine ve yetiştirme yöntemlerine bağlıdır. Sofralık zeytin ve zeytinyağı için zeytin ağacı yetiştirilir. Genellikle sonbahar dönemindeki yüksek sıcaklıklar erken olgunlaşmaya neden olur. Bunun tam tersi de geçerlidir. Olgun zeytinlerin olgunluk standartlarını belirleyen birçok olgunluk indeksi vardır. Olgun bir zeytin ağacının ortalama olarak verimi 22-90 kg arasındadır. Bir zeytin ağacının 820 kg ürettiği gibi sıra dışı durumlarla da karşılaşılabilir. Zeytin ağaçlarının ortalamanın üzerinde bir verim vermeleri için 30-40 yaş arasında olmaları gerekir. Zeytin hasadı elle ya da makinelerle yapılabilir. Ülkemiz üreticilerinin çoğu elle hasat ekmektedir. Elektrikli dal sarsıcı cihaz makineleri ile de zeytin yere dökülür. Zeytin hasattan hemen sonra fabrikaya verilir. Ortalama olarak 3 ile 7 kg zeytinden 1 kg zeytinyağı elde edilir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.